Sıkça Sorulan Sorular

  • Paylaş :

1. Atık Üreticisi Nedir ?

Atık Üreticisi, Proses ve faaliyetleri sonucunda üretilen ürünlerin yanında atık da oluşturan gerçek ya da tüzel kişiliktir. Başka bir deyişle atık oluşumuna neden olan işletmeler, tesisler, fabrikalardır.

2. Yazılım hangi atıklar için kullanılabilmektedir?

Yazılımımız; Atık Yönetimi Genel Esaslarına İlişkin Yönetmelik Ek-4 kapsamında yer alan tüm atık kodlarına göre tasarlanmıştır.

3. Kayıt olmak için ne gerekiyor?

Web yazılımına sadece gerçek üyelerin kayıt olabilmesini sağlamak amacıyla bazı bilgi ve dokümanlara ihtiyaç duymaktayız. Böylelikle yazılımı kullananların %100 gerçek kişi ve kuruluşlar olması temin edilebilmektedir. Bunun için kayıt olmak isteyen her firmadan, üyelik türlerine göre farklı bilgi ve belgeler talep edilmektedir; Bertaraf / Geri Kazanım tesislerinden istenen bilgi ve belgeler; firma, iletişim, yetkili kişi bilgileri ile imza sirküleri, yetkilendirme yazısı ve lisans belgeleridir. Atık üreticilerinden ise kayıt esnasında istenenler; firma ve iletişim bilgileridir. Ayrıca firmanın web adresi uzantılı bir e-posta adresi kayıt yapılabilmesi için gereklidir. Eğer bu koşul sağlanamıyor ise firmanın vergi dairesi ve numarası talep edilir. Bu bilgi ve belgeler, doğrulama sürecimizin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

4. Neden üye olmadan önce belgeleri yüklemem gerekiyor?

Sistemimizde yer alan firmalar adına işlem yapacak kişilerin, firmaları temsil etmeye yetkili kişiler olduğundan emin olmalıyız. Firmaların itibarını zedeleyecek kötü niyetli kişilerin sistemimizi kullanmalarının engellenmesi için bu önlem gerekmektedir.

5. Bir belge yüklemeye çalıştım ancak sistemden dosyanın çok büyük olduğunu belirten bir mesaj aldım. Şimdi ne yapacağım?

Azami dosya boyutu 3MB’dir ve bu çoğu dosyanın yüklenmesi için yeterlidir. Belgeleriniz daha büyük ise lütfen firma bilgileriniz ile cevre@tehlikeliatik.com adresine email atınız.

6. Bir belgenin süresi sona ererse ne olacak?

Bir belgenin geçerlilik süresinin dolmasından otuz gün önce, belgenin geçerlilik süresinin dolacağını bildiren bir e-posta alacaksınız. Bu e-postayı aldığınızda, lütfen hesabınıza giriş yapın ve yeni belgenizi yükleyin.

7. Bertaraf / Geri Kazanım firması adına yetkiliyim. Atık üreticilerinden lisanslı firmama daha çok talep gönderilmesi için ne yapmam lazım ?

Ne kadar çok bilgi sağlarsanız o kadar az soruyla karşılaşırsınız ve aldığınız taleplerin sayısı artar. Ayrıca verdiğiniz hizmetin kalitesini değerlendirmesi için atık üreticilerinin, sizin hakkınızda yorum ve değerlendirme yapmasını sağlarsanız, sizinle hiç çalışmamış olan atık üreticilerinin de dikkatini çekebilir ve daha fazla iş alma fırsatı yakalayabilirsiniz.Ayrıca UNUTMAYINIZ, değerlendirme puanı yüksek olan geri kazanım / bertarafçılar aramalarda üst sıralarda yer alır.

8. Atık üreticisine gönderdiğim Bertaraf / Geri Kazanım teklifi, atık üreticisi tarafından sistem dışında (telefon, email vb.) onaylandı. Tekliflerin sistem üzerinden onaylanması önemli midir ?

Eğer talepler sistem üzerinden onaylanmaz ise,

  • Diğer firmalar tarafından atık üreticisine teklif gönderilmeye devam eder.
  • Atık üreticisi, bertaraf / geri kazanım firması için değerlendirme ve yorum yapamaz. Bu da bertaraf / geri kazanım firması hakkında olumlu yorum yapılamamasına neden olur ve geri kazanım / bertaraf tesisi aramalarda alt sıralarda yer alır.
  • Teklifi onaylanan bertaraf / geri kazanım firmasının adı ve aldığı işe ait bilgiler, anasayfada  prestij duyuruları kısmında yayınlanmaktadır. Eğer teklif sistem üzerinden onaylanmaz ise, talebi kazanan firmanın bilgileri prestij duyuruları kısmında yer almaz.
  • Atık üreticisi ve bertaraf / geri kazanım firmasının istatistiki bilgileri doğruları yansıtmaz.

9. Atık üreticisiyim, talep yaratırken nelere dikkat edilmelidir ?

Talep yaratırken atık ile ilgili tüm detayları belirtiniz, hatta fotoğrafını dahi ekleyiniz. Böylece bertaraf / geri kazanım firması size en doğru teklifi iletebilir, sürprizlere yer kalmaz.

10. Atık üreticisiyim, talep yaratırken yıllık miktarı mı, yoksa seferlik miktarı mı belirtmeliyim ?

Sistemin amacı atıkların bertarafı için en uygun teklifi almaktır. Bu nedenle her bir parti atık geri kazanım / bertarafı için ayrı bir talep oluşturmanız menfaatinizedir.

11. Genel talep oluşturdum, atığımın bertaraf / geri kazanımı için herhangi bir teklif almazsam ne olacak?

Atığınızın bertaraf / geri kazanımı için herhangi bir teklif almamanız halinde, bunun çeşitli nedenleri olabilir.

  • Muhtemel alıcı çevresini çok dar bir şekilde kısıtlamış olabilirsiniz
  • Firma bilgileriniz yeterli olmadığından bertaraf / geri kazanım firmaları tarafından sahte bir hesap olduğunuz düşünülmüş olabilir. Lütfen hesap bilgilerinizi ve oluşturmuş olduğunuz talebi kontrol ediniz.
  • Bulunduğunuz lokasyona araç çıkışı kısıtlı olduğundan geri kazanım / bertaraf firmaları için uygun zaman bekleniyor olabilir. Lütfen biraz sabredin ve düzenli aralıklarla talebinizi yenileyin.

12.Gelen talebe karşılık gönderdiğim teklifimi nasıl geri çekebilirim?

Genel olarak onaylanmış teklifler geri çekilemez. Ancak kimi zaman affedilebilir hatalar meydana gelebilir ya da başka sorunlar olabilir.  Bunun bir örneği 0,5 TL yerine 5 TL teklif vererek, teklifinizi göndermeniz olabilir. Böyle bir durumda “Tekliflerim” sayfasından ilgili teklifi revize edebilirsiniz. Ancak teklifin revize edilebilmesi için Atık Üreticisi tarafından onaylanmamış olması gerekmektedir. Onaylanmış hatalı bir teklifi ancak firma ile iletişime geçerek telafi edebilirsiniz. Ama unutmayın böyle bir yanlışlık, firmanın gözünde prestijinizi yitirmenize neden olabilir.

13. Atık Üreticisi olarak oluşturmuş olduğum talebe ilişkin verdiğim bilgilerde yanlışlık yaptım. Nasıl değişiklik yapacağım?

Bertaraf / geri kazanım firmaları tarafından henüz talebinize teklif verilmemiş ise, “Taleplerim” sayfasında bulunan “Revize Et” butonunu kullanarak bilgileri düzeltebilirsiniz. Bir ya da daha fazla teklif yapıldığında, oluşturmuş olduğunuz talepteki bilgileri değiştiremezsiniz.

14.Yazılımın sunduğu hizmetler nasıl ücretlendiriyor?

Yazılımımızın geliştirilmesi ve daha faydalı hale getirilmesi için sürekli yeni yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bu nedenle sunduğumuz hizmetlerden yararlanmak için üyelik bedeli talep etmekteyiz. Bu bedellere ait bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

15.  Hangi ödeme yöntemlerini seçebilirim?

Doğrudan banka havalesi ile bize ödeme yapabilirsiniz. Doğrudan banka havaleleri için hesap bilgilerimiz, sözleşmemizde ve gönderilecek olan faturanızın üzerinde bulunmaktadır.  

16. Verilerimin güvende olmasını sağlayacak hangi güvenlik önlemleri uygulanıyor?

İnternet sitemiz, Türkiye’de yer alan halka açık olan bir şirketin özel sunucusunda barındırılmaktadır. Sunucumuzun kendine özel firewall sistemi bulunmakta olup, Güvenli Soket Katmanı (SSL) kullanmaktayız. Ayrıca sisteme girilen teklifler ve kullanıcı parolaları, kriptolanarak kaydedilmekte olup, tehlikeliatik.com yetkilileri dahil olmak üzere, teklif alan ve veren firma dışındaki hiç kimse tarafından görüntülenemez.

17.  İnternet sitenizde ya da sunucunuzda herhangi bir banka hesap bilgisi saklıyor musunuz?

Hayır, tüm ödemeler doğrudan banka havalesi ile gönderilir, bu nedenle banka hesabı ya da kart bilgileri sunucumuza girilmez ya da sunucuda muhafaza edilmez.

18. Yüklemiş olduğum yetki belgesi, imza sirküleri gibi belgeler, diğer site kullanıcıları tarafından görülebilecek mi?

Firmanız ile ilgili lisans belgeniz ve iletişim bilgileriniz dışında kalan imza sirküleri ve yetki belgesi gibi belgeler diğer kullanıcılarla paylaşılmayacaktır.

19. Yetkisi olmayan birisinin hesabıma eriştiğini düşünüyorum.

Lütfen info@tehlikeliatik.com adresinden ya da 0 212 670 44 59 numaralı telefondan bizimle irtibat kurun ve gerekli bilgileri verin. Ayrıca, “Kullanıcı Bilgileri” sayfasından şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

20. Hesabımı nasıl kapatırım?

Tüm ücretlerinizin ödenmiş ve hesap bakiyenizin sıfır olduğundan emin olun.  Hesabınızı kapatma talebinizi bir e-posta ile info@tehlikeliatik.com adresine iletin.

21. Hesabım hemen kapatılacak mı?

Hayır, yapmış olduğunuz tüm işlemlerin tamamlandığının ve ilgili tüm bakiyelerin ödenmiş olduğundan emin olmak için bir bekleme süresi söz konusudur. Bekleme süresi boyunca, teklif veremeyeceksiniz, gelen talepleri göremeyeceksiniz ya da irtibat bilgileriniz atık üreticileri tarafından görüntülenemeyecektir, ancak hesap bilgilerinize erişiminiz devam edecektir. Bekleme süresi sona erdiğinde, hesabınızın kapatıldığını belirten bir e-posta alacaksınız.

22. Hesabımı tekrar açabilir miyim?

Hayır, aynı kullanıcı kimliği ya da e-posta adresi ile hesabınızı tekrar açamazsınız ancak yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Bekleme süresi esnasında hesabınızı kapatma ile ilgili fikriniz değişirse, hesap kapanışınızı iptal etmek için bizimle irtibat kurun.

23: Şirketimden nasıl daha fazla kullanıcı eklerim?

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “Kullanıcı İşlemleri” sayfasından maksimum 5 kişiye kadar kullanıcı ekleyebilirsiniz.Ana Kullanıcı, adına yetki belgesi düzenlenen kişidir ve diğer hesapları sadece Ana Kullanıcı açabilir.

24. Sizden e-posta almıyorum / e-postalarınız hep doğrudan Spam klasörüme düşüyor.

Lütfen @tehlikeliatik.com adresini “Güvenli Göndericiler” listenize ekleyin.

25. Şifremi nasıl değiştiririm?

“Kullanıcı Bilgileri” sayfasından şifrenizi değiştirebilirsiniz.

26.Yanlış belge yükledim ancak silemiyorum, ne yapacağım?

Lütfen info@tehlikeliatik.com e-posta adresine bir e-posta gönderin, biz de dosyayı silelim.