Atıklar Hakkında İlginç Bilgiler

  • Paylaş :

Sizin ya da ailenizin bir haftada ne kadar çöp meydana getirdiğini biliyor musunuz ? Ya da neden çöpleri ayrıştırmadan atmamamız gerektiği hakkında bir fikriniz var mı? Bu sayfa atıklar ile ilgili birçok ilginç bilgiyi içeriyor...

Evsel Atıklar

Türkiye'de 2010 yılında 762,2 milyon ton atık ortaya çıkmıştır. Bu miktar yaklaşık 122 bin adet olimpik yüzme havuzunu doldurmaktadır. Bu havuzları uç uca eklediğinizde Edirne'den Kars'a iki kez döşeyebilirsiniz.

Her yıl, Türkiye'deki evlerden kaynaklanan toplam atık miktarı yaklaşık 25,28 milyon ton civarındadır. Bu da kişi başına günlük 1,14 kg atık miktarına karşılık gelmektedir. Ülkemizde bir yılda üretilen evsel atıklar 3,5 milyon adet çift katlı otobüsü doldurmaya yetecek miktardadır. Bu otobüsleri arka arkaya koyduğunuzda Londra'dan Avustaralya'nın Sydney kentine kadar uzanan ve sonra geri dönen bir kuyruk oluşturmuş olursunuz.

Türkiye'deki her insan yıllık olarak kendi vücut ağırlığının 7 katı atığı ortaya çıkarmaktadır.

Cam

Ortalama bir aile yıllık olarak yaklaşık 330 cam şişe ve kavanoz kullanmaktadır.

Cam doğada bozulmadan 3000 yıldan daha uzun süre kalabilmektedir.

İki şişenin geri dönüştürülmesi sonucu elde edilen enerji tasarrufu ile 5 fincan çaya yetecek kadar suyun kaynatılmasın sağlanabilir.

Plastik

Her yıl marketler tarafından tahminen 17,5 milyar plastik torba dağıtılmaktadır. Bu rakam, kişi başına yıllık yaklaşık 240 adet torba tüketildiğini göstermektedir. 17,5 milyar saniye önce 1449 yılında idik.

Bugün, 50 yıl önce ürettiğimiz ve kullandığımızdan 20 kat daha fazla plastik kullanmaktayız.

Yağ

1 litre yağ, 1 milyon litre suyu içilemez hale getirmektedir.

3 milyon adet araçtan kaynaklanan atık yağın toplanarak geri kazanılması sonucunda elde edilen enerji ile 1,5 milyon insanın yıllık enerji ihtiyacı giderilebilir.

Kağıt

1 ton kağıt üretimi için 17-24 adet ağaç gerekmektedir. 

Geri dönüşüm ile elde edilen kağıtlar için, ağaçtan üretilen kağıtlara oranla %70 daha az enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır.

Her 1 ton kağıdın geri kazanılması ile en az 17 ağaç, 298 litre petrol, 26 500 lt su, 41 000 kilowatts enerji tasarruf elde edilmektedir.

Kağıt üretimi için Dünya üzerinde her dakika 100 dönüm araziyi kaplayacak sayıda ağaç kesilmektedir.

Dünya üzerinde atık hale gelen kağıtların %50'den daha azı geri kazanılmaktadır.

Dayanıklı Ambalaj

2001 yılında İngiltere'de bir haftada ortaya çıkan ambalaj atıklarının ağırlığı 245 adet jumbo jetin ağırlığına eşitti.

Satın alınan ürünler için harcanan paranın ortalama %16 'sı paketleme masraflarına gitmektedir. Ürünü satın alıp ambaljından çıkardığınızda ödediğiniz paranın %16'sını çöpe atmış oluyorsunuz.

Tiksindirici Atıklar

Bebek bezi atıkları evsel çöplerin ortalama %2'sini oluşturmaktadır.