Çevre Kirliliğine Online Takip

  • Paylaş :

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin direktifiyle, dev sanayi tesislerinin, çevrelerinde, kirliliğine sebep olup olmadığı 7 gün 24 saat "online" olarak takip edilecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, teknik altyapısını bitiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, online irtibat mecburiyeti getirilen tesislerin çalışmalarını büyük bir hassasiyetle izlediği belirtildi. Genelgeye göre, çimento, şeker, demir-çelik fabrikalarının, doğalgaz çevrim ve termik santrallerinin, petrokimya, atık geri kazanım ve bertaraf tesislerinin 31 Aralık 2014'e kadar Bakanlığa online data aktarımı yapması gerektiği belirtildi. Otomotiv, gübre, cam, kimya, kireç, gıda, kağıt ve tekstil fabrikaları ile lastik, ağaç işleme ve asit imalat tesislerinin 31 Aralık 2015, diğer işletmelerin ise 31 Aralık 2016'ya kadar online data aktarımını tamamlamış olması mecburiyeti belirtildiği açıklamada, 31 Aralık 2014'e kadar Bakanlığa online data aktarması gereken yaklaşık 220 sanayi tesisine resmi yazı gönderilerek, altyapılarını tamamlamaları ve data aktarımına başlamaları gerektiğinin bildirildiği kaydedildi. 

"Son güne kadar beklemeyin" 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, irtibata hazır olan tesisleri, data irtibat işlemlerinde yığılma olmaması ve teknik bir problem yaşanmaması için son güne kadar beklememeleri yönünde uyardı. Bakan Güllüce, mevzubahis tarihlerde online irtibatlarını tamamlamamış işletmelere, Çevre Kanunu'nun ilgili hükümlerine göre idari yaptırım uygulanacağını belirtti.

 

Kaynak : http://www.bucagundem.com/  -  19/11/2014