Şok gerçek İzaydaş'ta ortaya çıktı

  • Paylaş :

Geçen ağustosta İstanbul Erenköy Gümrük Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait antrepoda tutulan, ayakkabı ithal eden bir firmanın getirdiği ayakkabılarda, kanserojen olarak bilinen azor boyaya rastlandı. Yaklaşık 5 TIR'ı dolduran 25 bin 510 adet Çin menşeili ayakkabı için kanserojen madde içermesi nedeniyle ithalat izni verilmedi. Bunun üzerine ayakkabıların imhası için işlemlere başlandı.Bu işlemler kapsamında Gümrük Müdürlüğü'nce 24 Ağustos'ta tespit yapılmasının ardından eşyalar imha amacıyla İZAYDAŞ Atık İmha Tesisi'ne gönderilmek amacıyla yeniden tırlara yüklendi. Yüklenen tırlar güvenlik önlemleri altında 20 Ekim'de İzaydaş’a getirildi. İmha işlemi için gereken onay kapsamında tesise gelen gümrük yetkilileri kanserojen madde içeren ayakkabıların tespitini yapmak için kolileri kontrol etmeye başladı.

AYNI MARKA OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Bu sırada gümrük yetkililerini şaşırtan bir gelişme yaşandı. Doğrulama işlemi için açılan kolilerin içinde imha amacıyla gönderilen gerçek ayakkabıların olmadığı, piyasadan iade alınan kullanılmış, eski ve yırtık ayakkabıların bulunduğu görüldü. Yapılan ayrıntılı incelemede ayakkabıların, ithalatı gerçekleştirilen ayakkabılarla aynı marka olduğu tespit edildi. Bu tespitlerin ardından olay hem İstanbul Gümrükleri'ne hem de Ankara'ya bildirilirken, Tırlar da imha işlemi yapılmaksızın yeniden Erenköy Gümrüğü'ne getirildi.

Bu sırada gümrük yetkililerini şaşırtan bir gelişme yaşandı. Doğrulama işlemi için açılan kolilerin içinde imha amacıyla gönderilen gerçek ayakkabıların olmadığı, piyasadan iade alınan kullanılmış, eski ve yırtık ayakkabıların bulunduğu görüldü. Yapılan ayrıntılı incelemede ayakkabıların, ithalatı gerçekleştirilen ayakkabılarla aynı marka olduğu tespit edildi. Bu tespitlerin ardından olay hem İstanbul Gümrükleri'ne hem de Ankara'ya bildirilirken, tırlarda imha işlemi yapılmaksızın yeniden Erenköy Gümrüğü'ne getirildi.

TSE İZNİ DE YOK

Yapılan incelemelerde aralarında çocuk ayakkabılarının da bulunduğu kanserli madde içeren ayakkabıların izine rastlanamadı. Ayrıca tırlardan çıkan eşyaların arasında birçok kente ait ürün iade formlarının bulunduğu anlaşıldı. İthal edilen ayakkabıların kanserojen madde taşıması nedeniyle TSE'den tareks uygunluğu alınamadığı ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasıyla birlikte işlemler sırasında ayakkabıların bekletildiği antrepoyla ilgili inceleme başlatıldığı öğrenildi. Dış Ticaret Müsteşarlığının tebliğine göre azor boya taşıyan ürünler ithalatı yasak olan ürünler arasında yer alıyor.

İZAYDAŞ AÇIKLAMA YAPTI

Konu ile ilgili İZAYDAŞ bir açıklama yaptı. Yapılan açıkla şöyle; “Milliyet Gazetesi’nin, “25 bin zehirli pabuç oyunu” başlıklı özel haberinde; “İstanbul Erenköy Gümrük Müdürlüğünde incelenen 25 bin 510 çift ayakkabıda kanserojen madde olarak bilinen azor boyaya rastlandı ve ithalat izni verilmedi. 20 Ekim 2014 tarihinde yapılan tespitin ardından ayakkabılarla ilgili gerekli işlemler tamamlandı ve imha kararı alındı. Tekrar tırlara yüklenen ayakkabılar İZAYDAŞ tehlikeli atık yakma tesisine götürüldü” bilgisi yayınlanmıştır.Yayınlanan bu haberin ardından şirketimize konuyla ilgili bilgi almak için yoğun telefon gelmiştir. Konunun tesisimiz sınırlarındaki süreci şu şekilde cereyan etmiştir. 12 Kasım 2014 tarihinde saat 16:29’da 05.11.2014 tarih ve 71 nolu karar yazısı ile İZAYDAŞ’a gönderilen ayakkabıların imhası için tesise alınan iki aracın ilkinde T.C. GÜMRÜK-İST 01845901 numaralı mührün kırılarak, kolilerin yakma tesisinin imha başlangıç kısmı olan bunker bölümüne atılması esnasında İZAYDAŞ Atık Kabul yetkililerinin, Gümrük Muayene Memurları ile birlikte dikkat ve titizlikle gerçekleştirdiği tespit sonucu, kolilerde bertaraf edilmesi amacıyla gönderilen gerçek ayakkabıların olmadığı, eski ve yırtık ayakkabıların bulunduğu görülmüştür. Tespit aşamasında altı palet (144 koli) ayakkabı yakma tesisinin bunker kısmına atılmıştır. Bunun üzerine imha işlemi durdurularak araçlar, İZAYDAŞ sahasından çıkarılmıştır. Mührü kırılan araçtan dokuz tek ayakkabı ve bir ayakkabı tabanı Gümrük Muayene Memurları tarafından numune olarak alınmıştır. Mührü kırılan araca geçici olarak “Balnak 441195” sayılı mühür takılmıştır. Tehlikeli atık bertarafında İZAYDAŞ olarak, şeffaf yönetim anlayışıyla çalışmalarımızı yasa ve yönetmeliklere uygun olarak titizlikle yerine getirdiğimizi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Kaynak: IHA-YEREL